Impact HUB
interiéry
Autoři:
Radek Lampa, David Hřebačka, Jan Malinovský, Gabriela Andresová, Matěj Barla, Luděk Černý, Michala Malánová, Klára Císařovská, Zuzana Urbancová, Vojta Hajný
Rok studie/realizace: 2010/2010, 2012/2012, 2014/2014
Investor: RegioHub
Místo:
Praha 5, Drtinova 10
Brno, Cyrilská 7
Ostrava, Sokolská třída 24

Tam, kde stály pletařské stroje. Hub Brno.
Revitalizace průmyslové budovy a přeměna v kancelářský prostor
Máte-li prostor, který je impozantní, pak jde o to, aby jeho duch nebyl následným návrhem pošlapán. Jsou-li jeho konstrukce a stavebními prvky zachovalé, ponechme je jako stopu doby v maximální míře. Vytvářejí historickou hodnotu místa. Ukotvenost.
Využití výrobní haly Výzkumného ústavu pletařského.
Jedna z dalších staveb z řady na téma: sdílené pracoviště. Tentokrát se jedná o výrobní halu pletařského ústavu v rozvíjející se části Brna. Objekt je dvoupodlažní, kde v přízemí mají vzniknout samostatné buňky pro rozvoj, vývoj, výrobu Hubu příbuzných odvětví. Hlavní prostor Hubu, tedy sdílená pracoviště se nachází v patře, tedy hlavní výrobní hale, která je zastřešená obrovskými příhradovými ocelovými vazníky na několika železobetonových sloupech. Prostor je převýšený a proto jsme do něj vestavěli v krajních částech půdorysu patra. Tím se centrem stal openspace – hlavní hala Hubu. A po kraji vznikly trakty najímatelných kanceláří a jednacích místností. Prostor je koncipován tak, že ze všech pracovišť, místností, kanceláří, všichni stále vidí do hlavní haly, kde probíhá veškerý život. Středem openspace je jak jinak – obrovský bar srdce celého Hubu. Vzhledem k tomu, že se vždy jedná o nízkorozpočtový projekt, bylo ponecháno maximálně z původní stavby, ale zároveň jsme i chtěli, aby charakter průmyslového objektu byl vtisknut i do jiné funkce stavby. Proto jsou ponechány některé konstrukce v původním stavu. Jedná se zatím o největší prostor Hubu.

Jak přenést život z ulice do interiéru. Hub Ostrava.
Vymyslet zajímavou kancelář z obyčejného činžáku.
Někdy jsou úkoly, kdy nemáte z čeho brát, čeho se chytit. Máte jen obyčejný, tuctový, spíš horší než lepší činžovní dům. Nezajímavý a nudný. Musíte vytvořit zajímavý příběh, něco, z čeho se dá čerpat. Musíte vytvořit něco, cokoliv, co bude v daném místě nečekané, šokující, co najednou převrátí vaše vnímání hodnot. Zde vytvořením ulice v domě. Vstoupíte do domu a jste znovu na rušné ulici. Říká se tomu wow efekt.
Prostor hubu v Ostravě se nachází v obyčejném nárožním činžovním domě s polozapuštěným nízkým přízemím. Vzhledem k tomu, ze HUB se skládá z několika funkcí, jejichž největší část tvoří pronajímatelná uzavřená pracoviště. Ty jsme umístili do hořejších pater. Problém nastává s centrálním prostorem, které vytváří jádro nebo srdce HUBU, které má žít, tepat, aktivovat. Proto jsme vybourali velkou část stropu mezi přízemím a patrem i za cenu ztráty plochy a takto vzniklý velký prostor svými poměry vyšší než širší se stal hlavním dvoranou, ulicí, kde probíhá nebo se prolíná veškerý život. V této ulici je kavárna, bar, sezení, strom, pouliční osvětlení. Šlo o to, vytvořit jakýsi meziprostor mezi skutečnou ulicí a jednotlivými pracovišti. Celým domem prochází snaha po zlidštění interiéru jeho zosobnění zobyčejnění. Je tvořen z několika porůznu seskládaných jakoby náhodně vytvořených částí, které vytvářejí dojem, že vznikaly postupně – náhodně, tak, jak to život občas dělá…
Jedná se o klasický zděný činžovní dům čtyřpodlažní s podkrovím, rohový. Dům se nachází na rohové parcele v blízkosti známého ostravského klubu Parník a sídel vysokých škol. Venkovní fasáda zůstala zachována s výjimkou vybourání výrazného nového vstupu a zazdění původního.

Prvorozený syn
Sdílený prostor v areálu bývalé prvorepublikové tiskárny. Hub Praha.
Aby Hub dobře fungoval, musel architekt při navrhování prostoru popřít sám sebe, což platí i o tomto zadání. Uprostřed Smíchova, v malé části průmyslového areálu jsme chtěli vytvořit svět, který bude zcela jiný a sám pro sebe.
Už při plánování jsem věděl, že prostor nesmí v žádném případě připomínat pracoviště ani kancelář. Hub v Praze ale je místem, které nabízí prostor pro práci. Umožňuje komunikaci a poznávání druhých. A nejen to! Progres, rozlet, vývoj. Chtěli jsme, aby Hub byl nadupaný energií a novými impulzy. Věděli jsme, že musí vypadat přirozeně, že jej snad ani nenavrhl architekt – nenápadný interiér, který slouží lidem bez upozorňování na sebe sama, bez omezování. Tedy stop designu, stop architektuře a výrazným výtvarným koncepcím. Přitom jsme věděli, že takový úkol nezvládne nikdo jiný, než právě architekt.
Prostor se nachází ve druhém podlaží železobetonové tiskárenské stavby ze železobetonového skeletu. Vývoj prostoru měl několik etap, tak jak stoupaly počty uživatelů a jejich nároky s tím, že základní kmenový prostor se rozrostl o část konferenční, část dalšího patra sdílených pracovišť, kanceláří a jednacích místností. Představte si, že jdete do práce, kde hlavní místo není váš pracovní stůl, ale bar. Křižovatka, kde se lidé potkávají, kudy přirozeně chodí a kam cíleně směřují. Barem musí procházet všechny tyto trasy. Bar je křižovatkou, pracovním místem pro potkávání, setkávání, diskusi, ať už formální nebo neformální. Bar je zde tím jídelním stolem v rodinném domě. Bar je zde tím jídelním stolem v rodinném domě. Protože Hub má vypadat jako vaše obydlí, ne jako vaše pracoviště.
Parta skvělých bláznivých a odvážných kluků, kteří jdou s odvahou do něčeho, o čem si nejsou jistí, že dobře dopadne. Všichni byli naladěni na jedné vlně, práce byla pro všechny radost a všem přinesla uspokojení.