Buřinka
kanceláře

Autoři: Libor Hrdoušek, Radek Lampa, Zdeněk Korch, Vladimír Krajíc, Libor Monhart
Rok studie, realizace: 1999/2001
Investor: Stavební spořitelna ČS a.s.
Místo: Kouřimská 15, Praha 3
Když se na fasádě odráží i rande na náměstí
Nová tvář staré budovy
Důstojný urbanistický prostor mezi výškovou budovou Strojimportu a stavbou Buřinky a plánovanou budovou na dalším volném pozemku v sousedství (budoucí Crystal), jejich vztah, jejich dialog.
Stavební spořitelna ČS, „Buřinka“ Kladem návrhu bylo vybourání stávajících hospodářských objektu a vytvoření nového urbanistiského prosoru v městské struktuře – malého náměstí. Naším cílem bylo otočení rekonstruované budovy čelem vzad, kdy původní vstupní fasáda byla na opačné straně, než je navrhované náměstí. Velmi zajímavá úloha nejen z pohledu architektonického, ale i urbanistického. Stávající budova výzkumného ústavu léčiv se nacházela v areálu budov umístěném mezi dvěma ulicemi, přičemž jedna z nich je hlavní městská třída – Vinohradská ulice. Drobné stavby v areálu jsme odstranili a ponechali pouze hlavní budovu, jejíž objem a konstrukce skeletového systému splňovala podmínky programu. Nevýhodou bylo, že budova se nacházela na opačné straně než je Vinohradská třída a hlavní vstup – fasádu měla do méně důležité ulice. Koncept spočíval ve vytvoření náměstíčka před budovou směrem do Vinohradské třídy. Tento urbanistický prostor zároveň vytváří místo pro stávající výškový dům na křižovatce Želivského a Vinohradská, elegantní budovu Strojimportu od trojice architektů Kuny, Stupky a Honke-Houfka. Problém otočení budovy směrem do Vinohradské třídy – náměstíčka, byl vyřešen umístěním lehké ocelovo-skleněné konstrukce před fasádu budovy, která svými naklopenými skleněnými deskami odráží na fasádě děj na Vinohradské třídě a na náměstí, tedy budova se stává součástí jejich prostor. Půjdete – li do budovy v odrazu vidíte sebe sama. Je zde velmi patrná snaha o zachování stávajícího objektu, kde pouze lehká konstrukce řeší architektonicko – urbanistický problém.
Skoro totální rekonstrukce objektu na skeletový nosný systém, hmota objektu zůstala zachována. Byly navrženy nové fasády do náměstí byl na fasádu ukotven nosný ocelový rošt, na který byly upevněny odrazivé skleněné plochy.
Na náměstí jsme si vytvořili interní soutěž, do které jsme zvali zajímavé výtvarníky. Federico Diaz zde navrhnul akustickou membránu, Jiří David sem vstoupil se svými světelnými objekty, Michala Sedlák, který zde vytvořil obrovské sochy ze stříhaných keřů, živých plotů. Bohužel ani jeden z návrhů nebyl nakonec zrealizován.